pondelok 17. apríla 2017

Učiteľova dcéra

Z anglického originálu: The Tutor´s Daughter (2013)

Autor: Julie Klassen

 
Vydavateľstvo: i527.net


Preklad: Zuzana Vengliková

 
Počet strán: 408

Rok vydania: 2013Emma Smallwoodová chce pomôcť svojmu otcovi, súkromnému učiteľovi, vyriešiť finančné ťažkosti, preto s ním odchádza do sídla baroneta Gilesa Westona a jeho štyroch synov. Pár dní po ich príchode sa začnú diať divné veci: kto je tou záhadnou osobou, ktorú Emma počuje hrať v noci na klavíri, hoci je hudobný salón prázdny? A kto sa vkráda do jej izby a necháva za sebou zvláštne odkazy? Baronetovi starší synovia, Phillip a Henry, zápasia s vlastnými problémami a tajomstvami. Knihomoľku Emmu si zo školských čias pamätajú obaja, ale jedného z nich začne teraz nečakane priťahovať... Do rúk sa mi dostal ďalší román od Julie Klassen. Opäť je plný romantických momentov, záhad a v čitateľovi vyvoláva rôzne otázky. Knihu často prirovnávajú k Jane Eyreovej. Značnou mierou k tomu prispieva veľké rodinné tajomstvo, kedy Emma počuje uprostred noci hudbu, či nachádza rôzne - od romantických až po výhražné - odkazy vo svojej izbe. Tu sa však všetka podobnosť s touto knihou našťastie končí. A my môžeme sledovať iný, nemenej pútavý, príbeh.

Emma je veľmi sympatickou hrdinkou. Obyčajné, jednoduché mladé dievča, ktoré sa na nič nehrá. Žiadna hrdopýška; pomáha svojmu otcovi, súkromnému učiteľovi, ktorý po smrti svojej milovanej manželky, už nebol tým učiteľom, akým býval. 

Jedného dňa dostane ponuku učiť Rowana a Juliana Westonovcov. Kedysi sa v jeho akadémii učili aj ich starší bratia, Phillip a Henry. Čo v spomienkach jeho dcéry zanechalo výrazné stopy. No tentoraz si baronet želá, aby ich učiteľ prišiel učiť k nim na panstvo. Sľúbil mu za to aj oveľa vyšší peniaz. A peniaze sa Smallwoodovcom veľmi hodia, pretože akadémia už neprosperuje ako kedysi. 

S oteckom teda odchádza aj Emma, ako jeho pomocníčka. A začína sa príbeh, v ktorom sa roztočí kolotoč mnohých predvídateľných i nepredvídateľných udalostí.

V knihe vystupuje viacero postáv a vám sa v hlave splietajú jednotlivé charaktery a rôzne dejové obrazce. Kto z nich je do Emmy zamilovaný? Kto jej chce naopak uškodiť a prečo? Podarí sa jej nakoniec odhaliť tajomstvo? Podarí sa jej uniknúť pred nebezpečenstvom, ktoré jej niekto v dome nastražil? Tieto i ďalšie otázky sa mi počas čítania neustále vynárali v mysli. 

Jedno je isté, kniha končí šťastne. Záhada sa rozlúskne, tajomstvá vyplávajú na povrch a to všetko osladí romantická línia.

Julia ostáva verná svojmu štýlu písania, ktorý sa mi veľmi dobre číta. Rozhodne vie ako vtiahnuť čitateľa do deja 😊

Veľmi dobre napísané. Určite sa ku knihe ešte niekedy vrátim.

Moje hodnotenie: ★★

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára