štvrtok 22. júna 2017

Láska bez citu

Z anglického originálu: Heartless (1995)

Autor:
Mary Balogh

 
Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ


Preklad: Tamara Chovanová
 

Počet strán: 336

Rok vydania: 2017Lucasa Kendricka, vojvodu Harndona, život naučil, že srdce je človeku iba na príťaž. Nielenže ho otec odvrhol a matka sa ho stránila, ale zradil ho i starší brat a odmietla snúbenica. A tak utiekol do Paríža, kde sa stal idolom mladých dám a miláčikom vyššej spoločnosti. Po desiatich rokoch ho osud prinútil vrátiť sa do Anglicka – stal sa hlavou rodiny, ktorá ho odmietla. Hoci sa netúži s nikým zblížiť, musí sa ujať zodpovednosti za mladších súrodencov, postarať sa o rodinný majetok aj o dediča. Vidina manželstva ho ani trochu neláka, až kým raz večer nezazrie v plesovej sále lady Annu Marlowovú...Kniha Láska bez citu je jednou zo skoršej tvorby autorky. Priznám sa, je to aj cítiť. Pripomenulo mi to príbehy zo série Web. Príbehy, v ktorých Mary dej zvykla nechať plynúť v slimačom tempe, ktoré mi nie veľmi vyhovovalo. Často vo mne vzbudzovalo pocit bezmocnosti, chcela som ho potlačiť, trochu zrýchliť a frustrovalo ma, že nemôžem. Prečo ho len musela toľko naťahovať/predlžovať? Keby mal román o 80 strán menej, už by to bolo svižnejšie a čítanie by som si viac vychutnala. Pretože téma nebola vôbec zlá. Námet bol fantastický, dokonca ma dokázal udržať v napätí. Nebyť tejto linky, čítanie by som asi dávno vzdala.

Anna skrývala pred Lukom obrovské tajomstvo. Autorka nám krásne ukázala jej bezradnosť, jej nemohúcnosť, jej nešťastie a neschopnosť niečo proti tomu urobiť. Aj ked Anna chcela vzdorovať, a aj vzdorovala, ale neprinieslo jej to vytúžený pokoj, vysnenú slobodu. Na to potrebovala pomoc zvonka. Lukovu pomoc. A Luke bol v tomto hrdina v pravom zmysle slova. Anna ho očarila od prvého okamihu, jeho city k nej sa ale rodili postupne a krásne po celý čas dozrievali. Bol veľmi rozumný, ústretový, hoci o sebe vyhlasoval, že nemá srdce a to isté si o ňom myslela aj celá aristokracia. K Anne bol ohľaduplný, priam obdivuhodne. Do ničoho ju netlačil - obzvlášť ju nenútil, aby mu vyzradila svoje tajomstvá. Rešpektoval ju a pokúsil sa pravdu vypátrať sám, na vlastnú päsť. 

Príbeh sa odohráva v období, keď bolo módne nosiť parochne, keď muži vyzerali zoženštelo, pretože si tváre maľovali, zdobili muškami - čo bolo skôr odpudzujúce ako príťažlivé. A popravde, po takom vymaľovanom chlapíkovi, navyše s vejárom v ruke, by som sa zrejme ani neobzrela, nieto aby som jeho krásu ospevovala! Predpokladám, že módu parochní vymyslel jeden zakomplexovaný plešatý chlapík a ľudia sa jej chytili. Prečo nie? 😀 V každom prípade, hrdinke sa muž v tomto outfite páčil, zamilovala sa do neho, vzala si ho za muža a snažila sa neodhaliť mu svoje najtajnejšie tamostvo, ktoré ju pomaly, ale dôkladne ubíjalo.

Okrem hlavných postáv nás Mary zoznámila aj s tými vedľajšími, z ktorých mali čitateľom čo povedať najmä Ashley, mladší Lukov brat a hluchonemá Emily, mladšia sestra Anny. Obaja hrdinovia mali veľké rodiny, mnohých príbuzných a obe rodiny pod povrchom skrývali svoje hriechy. Hriechy minulosti. Do deja celkovo veľmi hladko zapadli a istým spôsobom ho posúvali vpred. Boli vítaným rozptýlením. Možno povedať, že som sa častejšie zaujímala o ich osudy (konkrétne Ashleyho a Emily) než o osudy Anny a Luka. A už sa neviem dočkať, kedy si budem môct prečítať ich samostatný príbeh. Vyšiel (v originále) v sérii spolu s týmto titulom ešte v roku 1997. Tak snáď už čoskoro vyjde aj v slovenčine 😉

Zhrnutie: Kniha bola zaujímavá, avšak príliš rozvláčna. Myslím, že práve to jej najviac uškodilo v mojich očiach. V každom prípade stojí za prečítanie. Ako všetko od Mary Balogh 😙

Moje hodnotenie: ★★

Georgian
1. Heartless (Láska bez citu)
2. Silent Melody

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára