utorok 5. januára 2016

Príručka vojvodu

Z anglického originálu: The Duke´s Guide to Correct Behavior (2014)

Autor: Megan Frampton

 
Vydavateľstvo: Ikar

Preklad: Monika Srnková
 

Počet strán: 320

Rok vydania: 2015


Marcus, vojvoda z Rutherfordu je boháč a vychýrený sukničkár. Celý Londýn vie, že manželstvu sa vyhýba ako čert krížu. Prečo si potom najal mladú guvernantku, ak si neplánuje založiť rodinu? Keď slečna Lily Russelová prekročí prah veľkolepého domu vojvodu z Rutherfordu, hneď pochopí, aká ťažká skúška čaká nie len jej kariéru, ale aj srdce. O škandálnom správaní a neusporiadanom spôsobe života jej chlebodarcu si šepká celé mesto, no zároveň je to nesmierne príťažlivý muž, ktorý neskrýva záujem o Lily. Nová guvernantka v ňom prebúdza najhriešnejšie fantázie, preto ju požiada o pomoc. Má z neho urobiť nového človeka. Tak jednoducho to však nepôjde. Lily má jedno tajomstvo, a ak by vyšlo najavo, všetko by sa zmenilo... Megan je na spisovateľskom poli nováčikom, čo trochu aj cítiť. Jej prvá knižka vyšla v roku 2013 a za najplodnejší rok možno považovať ten minulý 2015, kedy vyprodukovala až päť románov. Verím, že ich mala všetky už dávnejšie rozpísané, len sa jej ich podarilo dokončiť všetky práve v jeden rok :-)

Celkovo, pokiaľ ide o historické romance, medzi spisovateľkami je v poslednej dobe, asi tak posledné 2-3 roky badám, tzv. "vojvodovský ošiaľ". Každá píše o vojvodoch. A keď sa pozrieme na tvorbu Megan, nie je na tom inak. Nuž, čože by nie. V kurze sú teraz milionári, či už v súčasnej tvorbe alebo tej historickej. Poďme však k Príručke vojvodu.

Lily vedie spolu s priateľkami agentúru Kvalita, v ktorej ponúka služby guvernantiek, gazdín, chyžných i komorníkov pre aristokratov. A hneď na začiatku sa jej naskytne možnosť pracovať ako guvernantka u vojvodu. Takúto príležitosť, s možnosťou dobrých referencií pre agentúru, si Lily nenechá ujsť. Napriek tomu, že nemá žiadne odporúčania ani skúsenosti sa jej u vojvodu podarí zamestnať. Viac-menej je to pre to, že vojvoda sa k svojmu titulu dostal nečakane a netuší, o čo všetko a ako sa musí postarať. Okrem titulu a majetkov s tým spojených dostal do opatery aj štvorročnú dcérku Rose. A jediné, čo vedel je, že sa o ňu chce postarať. Sám to ale nezvládne... no dobrá guvernantka mu iste zabezpečí všetko, čo treba.

Lily sa vojvodovi páči, a okrem práce guvernantky ju požiada o pomoc on sám. Chce v spoločnosti vystupovať tak, ako sa na nositeľa takého významného titulu patrí. Lily mu ochotne pomáha. Jeho arogancia jej imponuje (čo môže byť zarážajúce) a dáva ho - ako sa ľudovo povie "do laty". 

Vzájomná príťažlivosť medzi nimi je očividná, no ako sa bráni vojvoda (nechce predsa svoje postavenie zneužiť na zvádzanie guvernantky), tak sa bráni aj Lily (nechce sa zapliesť s vojvodom, vyšla by z toho so zlomeným srdcom... veď vojvodovia si guvernantky za manželky neberú). Tým sa to celé naťahuje ako guma v trenkách. Pravdaže nakoniec sa Popoluška vydá za princa, aj keď ten teatrálny koniec si mohla autorka odpustiť. Čo malo znamenať to presladené vyznanie lásky pred publikom ??? - haló, písal sa rok 1840, nie 2000. A naviac do toho nepodarene/zbytočne/nemožne zamontovala kráľovnú? Nie, nie, nie a ešte raz nie. To neznie uveriteľne. 

Okrem toho, Marcusa ako hrdinu som si akosi nedokázala obľúbiť. Krásny bol, to určite, podľa opisov jednoznačne. Ale ako sa vraví: z peknej misy, ale prázdnej sa nenaješ. A Marcus sa často správal (aspoň vo svojich myšlienkach) ako trochu menej inteligentný jedinec. Škoda. 

Veľkým plusom knihy bola malá Rose. Celý dej oživila. Nebyť nej, román dostane iba slabé dve hviezdičky.

Nuž, čo dodať na záver? Kniha sa dá čítať, neoslní, neurazí... a je trochu nekonvenčná, ale nečakajte nezabudnuteľný príbeh.

Moje hodnotenie: ★★★ 

Dukes Behaving Badly
1. The Duke's Guide to Correct Behavior (Príručka vojvodu)
2. Put Up Your Duke (Falošný vojvoda)
3. One-Eyed Dukes Are Wild
4. Why Do Dukes Fall in Love? (orig. vyjde v júli 2016) 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára