utorok 8. marca 2016

Nečakane vojvodkyňou

Z anglického originálu: The Unexpected Duchess (2014)

Autor: Valerie Bowman

 
Vydavateľstvo: Ikar

Preklad: Martina Fedorová
 

Počet strán: 352

Rok vydania: 2016Lady Lucy Uptonová má ostrý jazyk, ktorého sa desia všetci džentlmeni, no zároveň srdce zo zlata. Zosnuje dokonalý plán, aby najlepšej priateľke Cassandre pomohla zbaviť sa neželaného nápadníka, vojvodu z Claringdonu. Vzdelaný a šarmantný Derek Hunt nemá aristokratický pôvod, šľachtický titul získal za zásluhy v boji proti napoleonskému Francúzsku a mravy vyššej vrstvy sú mu cudzie. Ukáže sa, že vojvoda je omnoho tvrdší oriešok, než sa na prvý pohľad zdalo. Lucy s prekvapením zistí, že v súboji s tým tvrdohlavým chlapom treba tasiť tajné zbrane, ako sú dômyselné intrigy, britké slovné prestrelky a napokon bozky. A tak prehry striedajú malé víťazstvá a napokon sa bojuje o to najcennejšie, o lásku. Tej sa však stavia do cesty čestný sľub a zmysel pre povinnosť... Vydavateľstvo Ikar prinieslo do našich končín novú autorku. A musím poznamenať, že veľmi talentovanú. Valerie píše len niekoľko rokov, no už má na svojom konte peknú hŕstku románov. My sa môžeme začítať do prvej knihy zo série Playful Brides

Derek Hunt bojoval v napoleonskej vojne, no nastal čas vrátiť sa domov. Najnovším jeho poslaním je byť vojvodom. Titul získal za zásluhy a jeho prioritou je oženiť sa a splodiť dediča. Cieľ je jasný. 

Na radu svojho priateľa Justina, ktorý leží na smrteľnej posteli, sa rozhodne dvoriť krásnej Cass. Hoci dievčina tajne už roky sníva o Justinovi, vie, že nikdy nebude jej. Musela by zdolať až dve prekážky - Justin má smrť na jazyku, no i keby sa vystrábil, je zasnúbený s jej sesternicou. A z toho sa nijako vykrútiť nedá. Navyše, Cass sa Dereka bojí. Vojvoda je mohutný a mocný chlap, desí ju a preto poprosí svoju kamarátku Lucy, aby jej pomohla sa ho zbaviť. 

Lucy je ochotná pre svoju priateľku urobiť všetko na svete. A pomôže jej aj pri "zbavovaní sa" vojvodu. S tým je spojených mnoho humorných situácií a vtipných dialógov. Veru, už dávno som sa pri knihe takto dobre nepobavila. Slovné prestrelky medzi hrdinami sú mimoriadne pútavé, miestami ostré a, v neposlednom rade, zábavné.

Postavy sú sympatické. Lucy je impulzívna, povie priamo, čo má na jazyku, nepretvaruje sa. Myslím si, že miestami bolo príliš odvážna, až drzá, čo mi na danú dobu, v ktorej sa dej odohrával (zač. 19. storočia) nepasovalo. Derek bol silný charakter. Napriek tomu ako veľmi ho to ťahalo k Lucy, sa snažil silou-mocou splniť priateľovo posledné želanie. Dlho sa bránil a odolával svojim citom... Veľmi pekné.

Láska medzi Lucy a Derekom sa rozvíja postupne a pravdaže práve oni dvaja sú tí poslední, ktorým dôjde, že sú do seba zamilovaní. Celý čas to medzi nimi poriadne iskrí!

Autorka je rozhodne veľmi talentovaná. Pre tých, ktorí majú radi dynamické dialógy, prekáračky medzi hlavnými hrdinami a sarkazmus, je kniha ako stvorená. Verím, že si od Valerie budeme môcť ešte niečo prečítať.

Moje hodnotenie: ★★★

Playful Brides
1. The Unexpected Duchess (Nečakane vojvodkyňou)
2. The Accidental Countess (Náhodne grófkou)
3. The Unlikely Lady
4. The Irresistible Rogue
5. The Untamed Earl 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára