piatok 3. novembra 2017

Sázka na věno

Z anglického originálu: A Shocking Delight (2014)

Autor: Jo Beverley

Vydavateľstvo: Baronet

Český preklad: Ludmila & Tomáš Havlíkovci

Počet strán: 448

Rok vydania: 2015


Gróf David Kerslake-Somerton síce zdedil šľachtický titul, ale jeho panstvo chátra a pokladnica je prázdna. Okrem toho na svojich pleciach nesie bremeno svojich rodičov. Matka bola šľachtičná, no otec iba hostinský, okrem toho vodca pašerákov. Po tom ako ho deportovali do Austrálie sa neochotne ujal jeho remesla David. Vedie tak dvojaký život. Ako chudobný aristokrat a ako pašerák. Východisko zo zložitej situácie vidí v tom, že si nájde bohatú nevestu. Vhodnou adeptkou na túto pozíciu je podľa slov jeho právnika  Lucinda Potterová. Dcéra obchodníka londýnskeho City. Lucy sa dopočuje, že o ňu má záujem nejaký nemajetný šľachtic, no odmietne sa zaňho vydať. Namiesto toho odíde do Londýna k svojej urodzenej tete nájsť si manžela podľa vlastného gusta. David tiež zamieri do mesta. Musí si predsa nájsť bohatú dedičku... 


Lucy netrpí núdzou. Jej bohatý otecko, ktorý a vypracoval z nuly na majetného obchodníka, známeho po celom Londýne a okolí, sa o svoju jedinú dcéru dobre postaral. Zabezpečil jej vysoké veno, aby nikdy nemusela strádať. Lucy však pôvodne plánovala pracovať po otcovom boku. Od malička za ním chodila, všetko jej ukazoval, do všetkého ju zasväcoval. Bolo logické, že si Lucy myslela, že jedného dňa to po ňom prevezme. Jej otec však také niečo vôbec nemal v pláne. Lucy je predsa dievča a dievčatá obchodu nerozumejú. Koniec. Musí si nájsť manžela. 

Lucy sa pôvodne vôbec nemala v pláne vydávať. Vystačila si sama. A okrem toho, ešte nestretla toho pravého. Chcela zažiť lásku, aká vzplanula medzi jej rodičmi. Jej matka bola šľachtičná, ktorá sa vydala za obyčajného muža. Rodičia jej to nikdy neodpustili, no jej matka svoj čin nikdy neoľutovala. Jej muž sa vypracoval a dokonale sa o ňu postaral. Teraz je už po smrti a Lucyn otec si našiel novú manželku. To, že ju chce priviesť do domu, Lucy posúri k činom. Netúži ostať v dome s macochou - cudzou ženou, ktorej dal jej otec prednosť. Rozhodne sa odísť do Londýna k tete. Tá jej pomôže zaradiť sa do spoločnosti a nájsť jej vhodného manžela.

Pred odchodom do metropoly, sa Lucinda zastaví v kníhkupectve. Tam stretáva neznámeho šviháka. Padnú si do oka. Aké prekvapenie ich čaká, keď sa spolu stretnú v Londýne. David obletuje krásnu Lucy. Lahodí mu nielen na oko, ale páči sa mu i jej zmýšľanie. No a hrdinke mladý muž tiež nie je ľahostajný.

Dejovo je kniha oveľa bohatšia. Od začiatku si držala skvelé tempo až do samotného konca (čo u Jo býva zvykom iba málokedy - aspoň v mojom vnímaní). Londýnska časť odohrávajúca sa na večierkoch v preplnených sálach bola nesmierne pútavá, no ešte viac zaujala časť, kedy obaja hrdinovia strávili čas na vidieku. Hlavne na Davidovom panstve. Zaujímalo ma, ako sa Lucy dozvie, že David je vlastne Drake - vodca pašerákov, ktorých činy ona vehementne odsudzovala. A čo s tou informáciou urobí. 

Všetko pravdaže beží tak ako má a čitateľ sa postupne dočká odpovedí na každú otázku, ktorá mu preblesne hlavou. 

Musím povedať, že táto kniha patrí k jedným z najlepších, ktoré som od Jo prečítala.

Moje hodnotenie: ★★★★

Company of Rogues
1. An Arranged Marriage (Smluvený sňatek)
2. An Unwilling Bride (Zdráhavá nevěsta)
3. Christmas Angel (Andělská nevěsta)
4. Forbidden (Zakázaná láska)
5. Dangerous Joy (Nebezpečná vášeň)
6. Forbidden Magic (Zakázané kouzlo)
7. The Dragon's Bride (
Dračí nevěsta)
8. The Devil's Heiress (Ďáblova dědička)
9. Hazard (Hazard)
10. St. Raven (Vévoda)
11. Skylark (Hvězdička)
12. The Rogue's Return (Rebelův návrat)
13. To Rescue A Rogue (Rebelova spása)
14. Lady Beware (Rodové prokletí)

15. A Shocking Delight (Sázka na věno)
16. Too Dangerous For a Lady (Dáma v ohrožení) 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára