štvrtok 20. decembra 2018

Jorga


Názov knihy: Jorga (2018)

Autor: Jana Pronská 

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Počet strán: 216

Rok vydania: 2018
Zdá sa, že kliatba nešťastnej matky bola po stáročiach prelomená – preliata krv oslobodila Markusa Berzeviča i jeho strážkyňu. Jorga teda môže slobodne odísť a žiť svoj život. Zo všetkého najväčšmi túži po láske, akú vídala u svojho pána a jeho ženy Vereny. Jediná osudná chyba jej však nielen vezme moc a spomienky, ale aj vzkriesi čarodejnicu, ktorá žiada, aby ju nasledovala. Jorga sa úporne bráni, nechápe, prečo jej vazalstvo nemôže navždy pominúť. Čo sa stalo v dávnej minulosti, že duch čarodejnice nemôže odísť a zúfalo sa domáha jej pomoci? Aké temné tajomstvá ešte vyjdú na svetlo sveta? Jorga sa musí rozhodnúť, či je jej sloboda dôležitejšia než tí, čo s Markusom zdieľajú spoločný osud…Každá kniha od Janky Pronskej je vysoko očakávaná, a to nielen u mňa, ale aj u mnohých ďalších jej čitateľov, ktorých stále pribúda a pribúda. Čo je úžasné, pretože ľudia radi čakajú na niečo, o čom sú vopred presvedčení, že to bude stáť za to. A na očakávané pokračovanie fantasy príbehu Kliatba sme si museli počkať až päť rokov! ...konečne je tu 😀

Strážkyňa Jorga je hlavnou postavou rovnomenného príbehu. Stretnúť sme sa s ňou mohli už v spomínanej knihe Kliatba, kde síce hrala vedľajšiu postavu, avšak veľmi výraznú. Autorka sa rozhodla napísať aj jej príbeh. 

Po tom, ako sa Markus dostal z područia kliatby, Jorga sa oslobodila a odišla. Neostala však celkom slobodná. Neustále na ňu mala dosah mocná čarodejka Solveig. Práve ona stojí za kliatbou, ktorá postihla mnoho ľudí, najmä však štyroch mužov - Markusa a jeho troch priateľov. Na každého však kliatba účinkuje inak. A spája v sebe štyri živly - oheň, voda, zem a vzduch. 

Solveig posiela Jorgu za Adriánom Vladykom, mužom, ktorý umiera a znovu sa rodí. Čas, kedy sa títo dvaja ľudia stretávajú je práve teraz tým pravým časom. Adrián, tentoraz znovuzrodený ako princ Kadir z Izmiru, spoznávaja Jorgu, ktorú mu jeho verný druh kúpil na trhu s otrokmi. 

Jorge sa nepáči ako sa s ňou osud zahráva - práve keď spoznala Jorynu, mladé dievča, ktoré cestuje s cigáňmi, ku ktorým sa pridala - sa od nej/nich musí odlúčiť... Adrián v nej vidí ženu, ktorú mu zoslal samotný osud, Jorga to vidí trochu inak. A hoci sa jej mladý muž páči ani na ume nemá, že by mohol byť jej vyvolený. Po rokoch už pomaly prestáva veriť, že jedného dňa nájde lásku akú videla u Markusa a Vereny. 

Osud je osud a príbeh je dejovo veľmi bohatý. Janka vykresľuje svet plný fantázie, svet plný lásky, no i svet, v ktorom nechýba zlo, neprajnosť, či nesprávne rozhodnutia. 

Jorga je svojskej povahy. Niekedy zmierená s osudom, inokedy až priveľmi rebelujúca. Po celý čas som mala pocit, že je to žena, ktorá sa pokúša/snaží nájsť - niečo - samu seba? Zmysel života? Nečudujem sa jej správaniu sa. Väčšinu života niekomu slúžiť, nebyť slobodná, to dokáže s každou osobou zamávať. A každý z nás by sa s niečim takým vyrovnával po svojom - niekto by rezignoval, iný by to bral ako svoje naplnenie, ale Jorga? Jorga je ostrá, je prudká, občas prchká. Nezmierená so svojím osudom. Hľadajúca cestu von, hľadajúca vykúpenie... a táto jej cesta je strastiplná, a zároveň úchvatná, pretože na jej konci na ňu čaká to jediné, pre čo sa oplatí žiť...

Kniha je skvelá. Jediné, čo ma trošku mrzí je, že pri tom veľkom počte postáv - Markusova družina a tiež postavy, ktoré sprevádzali Jorgu - som sa občas strácala, čo ma miestami miatlo. Avšak celkový dojem na mňa kniha zanechala veľmi dobrý. Teším sa na ďalšie príbehy s "fantasy" prvkami, pretože podľa toho konca je jasné, že ešte nejaké budú 😉

Moje hodnotenie: ★★★

Kliatba
1. Kliatba
2. Jorga

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára